YERDEN ISITMa sistemi

yerden ısıtma çanakkale
Yerden Isıtma Sistemi Nedir? 

Günümüzde ısıtma sistemleri artık geleneksel yöntemleri geri bırakmışa benziyor. Yerden ısıtma sistemlerini bu bağlamda değerlendirebiliriz. Son dönemlerde yaygınlığı artmaya başlayan bu özel ısıtma sistemleri; gerek düşük kurulum maliyetleri, gerekse de her mekana pratik şekilde uygulanabilir olmasıyla öne çıkıyor. Yaşam kalitesine kattığı değer bir yana, bu tip sistemlerin uzun ömürlü olması, yine aynı şekilde en önemli tercih edilme sebepleri arasında dikkat çekiyor. Yerden ısıtma sistemleri ilk zamanlar genelde ticari mekânlarda tercih ediliyordu; ancak son dönemlerde konutlarda da taleplerin oluşmaya başlandığı görülüyor. Bu nedenle de “yerden ısıtma nedir?” sorusunun cevabı daha da bir önem kazandı.

Türkiye’de ısıtma, hala enerji gider kalemleri arasında liderliğini koruyor. Ne yazık ki enerji kaynakları her geçen gün biraz daha tükenme noktasına geliyor. Kitleler henüz bunu tam anlamıyla kavrayamamış olsa da dünyada yer alan doğal kaynakları kullanabilecek pek bir zamanımız kalmadı. Bu durum teknolojik çözümleri zorunlu hale geldi. Enerji tasarrufu ya da enerji verimliliğini odak noktasına koyan her üretim çok daha değerli hale geldi. Yerden ısıtma sistemi tam anlamıyla enerji verimliliğine kanalize olmuş bir teknolojidir. Birim enerji üstünden çok büyük hacme sahip olan bölgeleri dahi ısıtmak bu teknoloji ile mümkün hale gelebiliyor.

Yerden ısıtma sistemleri en basit ifadeyle, iş yerlerinin ya da konut tipi yapıların taban bölümünden özel tekniklerle ısıtılması anlamına gelir. Sistemin temel işleyişinde “Isınan hava yükselir” mantığı söz konusudur. Bu nedenle ayak tabanlarından başlayıp başa kadar tatmin edici sıcaklıkları kolayca hissetmek mümkün hale gelir.

Yerden Isıtmanın Faydaları Nedir? 

Yerden ısıtma sistemleriyle beraber insanların yaşadıkları ya da çalıştıkları mekânlarda hareket alanı genişler. Kendilerini sıcak ve küçük bir alana sıkıştırmak zorunda kalmazlar. Örneğin soğuk bir günde evinizin en güzel manzarasının keyfini çıkarırken ayaklarınızın sıcaklığıyla huzurla dolarsınız. Bu modern ısıtma yöntemiyle beraber artık kış mevsimi kâbus olmaktan çıkıyor. Aslında yerden ısıtma mantığının ilk örneklerine M.Ö. ilk yüzyılda dahi rastlayabiliyoruz. Çin ve Roma o dönem bu sisteme dolaylı yoldan geçen medeniyetler arasında yer alıyor. Bu anlamda tabandan ısıtma olarak da bilinen metodun yeni keşfedilmediğini ifade edebiliriz. Sadece son dönemlerde daha verimli ve daha etkili çözümler bulmak adına bu sistem ciddi anlamda bir gelişim sürecine dahil oldu. Türkiye’de ilk olarak Kayseri’de bir tıp medresesinde uygulanmıştır. Eğer siz de bu geleneksel ama bir o kadar da teknolojik olan sistemin bir parçası olmak istiyorsanız ve aklınızda hala çeşitli endişeler varsa, yerden ısıtma kullanıcı yorumları sizi aydınlatmaya yetecektir.

Türkiye’de ve dünyada bu sistemi deneyen kişiler memnuniyetlerini bu tip yorumlara yansıtıyor. Evinde ya da iş yerinde böyle bir sisteme sahip olan kişiler terlik giymeye ihtiyaç duymazlar. Soba, doğalgaz ve klima gibi alternatif yöntemlerde olduğu gibi mekanlarınızın ortasında yer işgalinde bulunmazlar. Isıyı çok adil şekilde dağıtan sistem sayesinde faturalar çok daha dengeli gelebiliyor. Yerden ısıtma doğalgaz faturası ile kıyaslanmayacak bir maliyete neden olur. Kullanıcılar radyatörlü sistemlere kıyasla doğalgaz faturalarında yaşadıkları kabusu bu ısıtma sisteminde yaşamıyor. Sistemin rutin bakım masraflarının olmaması oldukça sevindirici bir durumdur. Kullanıcıları olur olmadık bakım ücretlerine mahkum etmez.

Yerden Isıtma Ürünlerimiz

Yerden Isıtma Straforu

Yerden Isıtma Straforu yerden ısıtma sistemlerinde şap altı izolasyon malzemesidir ve yerden ısıtma borusunu yere sabitlemek için kullanılır.

Özellikle sulu yerden ısıtma tesisatı günümüzde yeni yapılan evlerinde çoğunda kullanılmaktadır. Enerji tüketimi ve aynı zamanda çevre kirliliğinin engellenmesinde önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. Konforlu olmakla beraber yer tasarrufu sağlayarak yaşam alanınızı daraltmaz. Yer kaloriferinde, diğer sistemlerde var olan hava akımı ve partiküller toz dolaşımı oluşmaz.

Yerden ısıtma straforu zemin ısıtma borularının düzgün şekilde montajını sağlar. Yerden ısıtma straforunun diğer görevi ısı yalıtımıdır. Yerden ısıtmadaki amaç ısınmaktır fakat iyi yalıtım olmazsa ısının bir miktarı aşağıya kaçabilir. Burada döşeme altına döşenen ısı yalıtımının önemi ortaya çıkar. Solimpeks yerden ısıtma straforu dünya standartlarında imal edilmektedir. Gerekli ısı yalıtımını rahatlıkla sağlamakta ve bütün enerjinin bina içerisine aktarılmasını sağlamaktadır.
Enerji verimliliği ve konforlu iklimlendirme sistemlerine olan ilginin artışı doğrultusunda yerden ısıtma sistemlerinde de talep oldukça artmıştır. En sık kullanılan sulu yerden ısıtma sistemlerinde ısı serpantinlerini taşıyan taban ısı yalıtımı ve buhar kesici örtü sistemin altyapısını oluşturur. İç mekanlara dağıtım merkezi bir kolektörden, çok katlı binalarda düşey dağıtım ise, tek ana kolondan sağlanır. İç mekanların değişik ısı ihtiyaçları ve kontrolü manuel veya elektro-statik valf ve duvar termostatları ile ayarlanır. Isı serpantinleri ile ısıtılan hacim arasındaki ısı köprüsü taban zeminlerine dökülen şap betonudur.
  • 24-26 Dansite. 1200x611x47mm 28-30kg/M³
  • Yerden Isıtma Borusunun Geçebileceği Mantar Başlı 7.5cm Ve Katları Modülasyona Uygundur.
  • Yerden Isıtma Sistemlerinde Şap Altı Izolasyon Malzemesi Ve Yerden Isıtma Borusunu Yere Sabitlemek Amaçlı Olarak Kullanılmaktadır.
  • Enjeksiyon EPS Strafor Olduğu Için Kapalı Gözenekli Strafordur Ve Şap Altında Kalarak Izolasyon Görevi Görür.
  • Modülasyon Kanalları Veya Boru Döşeme Kanalları Sayesinde Eşit Aralıklı Boru Döşemeyi Kolaylaştırır.
  • Kenarındaki Birleştirme Kanalları Sayesinde Straforlar Birbirlerine Kenetlenerek, Büyük Alanlarda Tek Bir Döşeme Alanı Kolaylığı Sağlar.
  • 1 Pakette 8.76m2 ’Ye Yetecek Strafor Vardır.
YERDEN ISITMA BORUSU

PEX-a borular çapraz bağ oranının en yüksek olduğu boru grubudur. Çalışma ömrü ve basınç dayanımı yüksek ve esnek bir yapıları vardır. Pex-a borular yüksek ısı iletim değerine, yüksek çalışma basıncına ve sıcaklığına sahip üst sınıf borulardır.

Pe-x, çapraz bağlı (Cross-Linked) polietilen anlamına gelmektedir. “Pe “ polietilen ham maddeyi “X” ise çapraz bağı temsil eder. Polietilen (PE-X) borular sıhhi tesisatta, ısıtma tesisatında, gaz tesisatında ve basınçlı hava tesisatında kullanılır. Borular kangal hâlinde çok büyük uzunluklarda bulunur. Böylece daha az sayıda fittings kullanımı ihtiyacı vardır. Kırılgan değildir, yanabilir. Yumuşak ve sert PE olarak teslim edilebilir. Polietilen boru, özel işlemlerle moleküller arası çapraz bağlar oluşturarak basınca dayanıklı hâle getirilebilir. Buna PE-X adı verilmektedir.
Bu borular, sıcak su tesisatında özellikle döşemeden ısıtma uygulamalarında kullanılabilir. PE-X borular paslanmaz, kesilmesi pratik ve kolaydır, çapı daralmaz, çürümez, kireçlenmez. PE-X borular -100 C ile +110 C arasında mukavemet özelliklerini korur. Polietilen ham maddesi yoğunluğu yüksek bir malzemedir. Bu malzeme üzerinde yapılan bazı işlemler neticesinde sıcaklığa ve basınca olan mukavemeti arttırılmaktadır. PE-X boruları oksijen bariyerli ve oksijen bariyersiz iki farklı şekilde imal edilebilmektedir. Oksijen bariyeri, boru dış yüzeyinin özel bir malzeme ile imalat esnasında kaplanması ile sağlanır. Bariyer, tesisatınızın metal aksamlarını ısıtıcı akışkana boru yüzeyinden geçen oksijenin korozif etkisinden korur.
YERDEN ISITMA TERMOSTAT
Yerden Isıtma Termostat
Yerden Isıtma Termostat
Yerden Isıtma Termostat
image-slider-with-thumbnail1.jpeg
ST-150K Kablolu Oda Termostatı
ST-150RF Kablosuz Oda Termostatı
image-slider-with-thumbnail1.jpeg
ST-250K Kablolu Oda Termostatı
ST-250RF Kablosuz Oda Termostatı
image-slider-with-thumbnail1.jpeg
ST-300K Kablolu Oda Termostatı
ST-300RF Kablosuz Oda Termostatı
PlayPause
image-slider-with-thumbnail1.jpeg
image-slider-with-thumbnail1.jpeg
image-slider-with-thumbnail1.jpeg
previous arrow
next arrow

Solimpeks Termostatları enerji israfını önler. Evinizin ısıtmasını ve soğutmasını farklı zaman dilimlerine programlamanıza olanak tanır, böylece optimum soğutma veya ısıtma gerekmediğinde minimum enerji kullanılır. Para ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlayan harika bir yoludur.

DAĞITIM KOLLEKTÖRÜ

Debi ayarlı kollektörler, yerden dağıtımlı ısıtma sistemlerinde her bir radyatörde dolaşan akış miktarını, kollektör üzerinde bulunan özel vanaları ile gidiş dönüş hatları üzerinden ayrı ayrı kontrol etmeye olanak sağladığı gibi daire içi içme suyu tesisatlarında da kullanılarak her türlü cihaz, armatür vb. cihazların tesisatını birbirinden bağımsız olarak kontrol etme imkanı sunar.

Bu sayede sistemde dengeli bir dağıtım sağlandığı gibi tamir, bakım vb. durumlarda da sistemi durdurmadan bağlı olduğu hatta çalışma yapılmasına olanak sunar.

Her odanın sıcaklığını farklı bir değere ayarlama imkanı sunar. Oransal kontrol sistemi için mükemmel sonuç verir. Kolay açma-kapama ve tam sızdırmazlık sağlar, yüksek performansa sahiptir. Özel debimetre sayesinde her bir radyatör ya da cihaza tek bir merkezden ayrı ayrı akış kontrolü sağlanabilir. Özel tasarımlı tahliye musluğu sayesinde bağlantı yapılan boru sökülmeden hattaki çıkışı durdurabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Kollektöre isteğe göre mekanik ve otomatik purjör (hava boşaltma cihazı) montajı yapılabilir. Plastik boruların kollektöre takılması esnasında, özel tasarım nipel sayesinde kolay montaj sağlanır. Sızdırmazlık testi üretimin tamamına uygulanır. Yurt genelinden yaygın, deneyimli satış ve servis hizmeti sunar. Çevre dostu üretim teknikleri kullanılmıştır.

Ürünlerimizle ilgili aşağıdaki form ile veya telefonla bizden detaylı bilgi ve teklif alabilirsiniz. 


Scroll to Top
Sohbet
Yardım ister misiniz ?
Merhaba
Yardım ister misiniz?
Artes Enerji